Follow Us
foton@qodeinteractive.com +88 (0) 101 0000 000 198 West 21th Street, Suite 721
Support & Downloads

Quisque actraqum nunc no dolor sit ametaugue dolor. Lorem ipsum dolor sit amet, consyect etur adipiscing elit.

s f

Contact Info
New York, NY 10010

theapp4you

Główny Urząd Statystyczny Obszary tematyczne Ceny Handel Handel Dynamika sprzedaży detalicznej w lutym 2023 roku

spadek sprzedaży detalicznej

Zespół CERT Polska w 2023 roku wpisał na listę ostrzeżeń ponad 32 tysiące adresów stron przygotowanych przez oszustów. Ich liczba wzrosła niemal czterokrotnie w porównaniu do roku wcześniej. – Przestępcy bezwzględnie wykorzystują podatność ofiar na socjotechnikę – ocenił Sebastian Kondraszuk, dyrektor CERT Polska.

spadek sprzedaży detalicznej

We wrześniu wskaźnik tenwyniósł 17,1% w skali roku, w sierpniu 16,6%, a w lipcu 16,1%. Rynkowy konsensus zakładał regres „tylko” o 1,5%. Byłto najgłębszy spadek od stycznia 2021 roku, gdy ze względów covidowychograniczona była dostępność galerii handlowych. Wyraźnie obniżył się za to deflator sprzedaży detalicznej,czyli miara wzrostu cen sprzedawanych produktów. W lipcu wyniósł on już „tylko”6,35% wobec 7,1% odnotowanych w czerwcu.

Szef MON: Kongres USA zaakceptował sprzedaż Polsce rakiet

Zdaniem Rafała Hirscha z serwisu Forsal zaangażowanie polityczne obecnego prezesa banku centralnego “było ewidentne”. – Natomiast trzeba pamiętać o tym, że świat patrzy, rynek finansowy patrzy – stwierdził. Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) pracuje nad centralną bazą danych o rynku mieszkań, która zawierać będzie między innymi realne, transakcyjne ceny nieruchomości.

spadek sprzedaży detalicznej

Z kolei analitycy ING Banku Śląskiego zauważyli, że “po głębokim spadku produkcji przemysłowej dziś GUS informuje o spadku sprzedaży detalicznej (-7,3%r/r) i wzroście w budownictwie (+1,2%r/r) w kwietniu”. “O ile wynik PKB w 1kw23 zaskoczył nas pozytywnie, to początek 2kw23 wygląda niemrawo. W całym roku wzrost prognozujemy ~1%” – napisali. Jak podkreślili, jednak lipcowe przyspieszenie m/m wydatków na usługi może sygnalizować poprawę również w tym obszarze. Wyraźnie zmalał za to regres w sprzedaży paliw, gdziewolumen był już tylko o 5,5% niższy niż rok temu.

Cena ostro w górę, fatalna wiadomość dla klientów. “Najgorsze wciąż przed nami”

To wyraźnie mniej niż w maju(9,23%), kwietniu (11,54%) czy marcu (13,05%). Rekordowe tempo wzrostu cen wsklepach GUS odnotował w październiku 2022 roku – wyniosło ono 17,48%. Sprzedaż liczona w cenach stałych w lipcu była o 4,0%niższa niż w rok temu – poinformował Główny Urząd Statystyczny. To regres niecogłębszy od tego, co prognozowała większość ekonomistów. Rynkowy konsensuszakładał bowiem spadek o 3,3% rdr. Miesiąc wcześniej GUS zaraportował spadek obrotówsieci detalicznych o 4,7% rdr.

  1. Musi to oznaczać, że deflator sprzedaży detalicznej po razpierwszy od długiego czasu przybrał wartość ujemną.
  2. Obroty wksięgarniach i pozostałych sklepach wyspecjalizowanych spadły o 13,6% rdr.Sprzedaż w pozostałych sklepach była o 11,4% niższa niż przed rokiem.
  3. Zdaniem analityków może to oznaczać podwyżki cen słodyczy.
  4. Wyraźnie obniżył się za to deflator sprzedaży detalicznej,czyli miara wzrostu cen sprzedawanych produktów.

Ogółem przez pierwsze siedem miesięcy 2023 roku sprzedażdetaliczna liczona w cenach stałych była o 5,4 proc. Niższa niż w analogicznymokresie roku ubiegłego. Na rzecz ograniczenia zakupów działały przede wszystkimdwa efekty. Po pierwsze efekt wysokiej bazy z ubiegłego roku, gdy do Polskiprzybyli uchodźcy z Ukrainy. Po drugie na skutek realnego spadku wynagrodzeńPolacy zostali zmuszeniu do ograniczenia wydatków w sklepach.

Ile wynosił PKB na mieszkańca w 2023 r. Eurostat podał wstępne szacunki

– Zaczęło się, wysoki wzrost płac realnych (najwyżej od 99 roku) w końcu zaczyna przekładać się na konsumpcję. W lutym wzrost sprzedaży detalicznej wyniósł 6,1% r/r vs 3,0% w styczniu i przebił konsensus https://www.investorynews.com/europejski-akcje-its-wszystko-oczy-on-brexit/ rynkowy 4,6% i naszą prognozę 5,2%. Także dane odsezonowane pokazują bardzo duży wzrost konsumpcji o 2,9% w stosunku do stycznia, najwyżej od wielu miesięcy – piszą ekonomiści ING BSK.

Wpływ na statystyki sprzedaży detalicznej od roku ma też napływuchodźców wojennych i emigrantów z Ukrainy. Od końcówki lutego pojawił siępopyt realizowany przez (lub na rzecz) uchodźców z Ukrainy. Po 24 lutego doPolski przyjechało ok. 2 milionów Ukraińców. Część z nich później opuściła naszkraj, ale nadal oznacza to prawdopodobnieok.

Lipiec był kolejnym miesiącem konsumenckiej recesji wPolsce. Realna wartość sprzedaży detalicznej spadła nieco mocniej od oczekiwań,ale w mniejszym stopniu niż w poprzednich miesiącach. Wyraźnie obniżyło się zato roczne tempo wzrostu cen w sklepach. Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w kwietniu 2023 roku spadła o 7,3 procent w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,1 procent – podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 3,4 procent rok do roku. Notowano spadek sprzedaży detalicznej o 0,9%, ale odsezonowana mocno wzrosła.

Ekonomiści przewidują, że pociągnie to za sobą ponowny wzrost inflacji, od II kwartału 2024 począwszy. Sprzedaż wzrosła r/r o 4,6% (wobec spadku o 1,9% w analogicznym okresie 2023 r.). Jak podkreślali, “utrzymuje się podwyższona skłonność gospodarstw domowych do oszczędzania (odbudowa oszczędności) oraz ograniczone zainteresowanie nabywaniem dóbr trwałego użytku (z wyjątkiem samochodów)”. “Jednak spodziewamy się stopniowej odbudowy sprzedaży i konsumpcji w związku ze znaczącym wzrostem płac i świadczeń społecznych w warunkach niższej inflacji” – podsumowali. Po drugie porównujemy się do wysokiej bazy sprzed roku.

Tak szybkie i tak gwałtowne zejście poniżej zera jest negatywnąniespodzianką i potwierdza kontynuację realnego spadku konsumpcji obserwowanegojuż w danych o PKB za IV kwartał. To sygnał, że polscy konsumenci przytłoczeniniemal 20-procentową inflacją, głębokimrealnym spadkiem wynagrodzeń oraz wzrostami rachunków za energię zaczęliograniczać zakupy w sklepach. Lutowe dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazały głębokirealny spadek sprzedaży detalicznej w Polsce.

Sprzedaż liczona w cenach stałych w czerwcu była o 4,7%niższa niż w rok temu – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Rynkowykonsensus zakładał spadek rzędu 4,7-4,9 (w zależności od źródła). Zatem tym razem rynkowi ETF w centrum uwagi po zyskach IBM za III kwartał progności jakogrupa trafili ze swoimi prognozami praktycznie w punkt. Podobnie było zresztą w przypadku prognoz dla czerwcowej produkcji przemysłowej oraz statystyk wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw.

Post a Comment